Różaniec

Ciekawostki z życia św. Jana Pawła II

(pomoce do wypełniania krzyżówek dla dzieci uczęszczających na nabożeństwa różańcowe)

3.10.2020 r. - Św. Jan Paweł II, nie od razu był papieżem. Jak każdy z nas, najpierw przyszedł na świat jako małe dziecko. Na chrzcie otrzymał imię Karol, tak jak jego tato. Mama, która zmarła, gdy Karol miał 9 lat, miała na imię Emilia. Jego starszy brat, który był lekarzem, miał na imię Edmund. Karol miał też siostrzyczkę Olgę, jednak nigdy jej nie poznał, ponieważ zmarła przed jego przyjściem na świat.

5.10. 2020 r. - Karol Wojtyła zdał maturę z oceną celującą. Po skończeniu gimnazjum zdecydował się studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jednak wojna przerwała studia i musiał pracować. W jego sercu powoli dojrzewała myśl, aby pójść za głosem powołania i zostać księdzem. Decyzję podjął w 1942 i został klerykiem tajnego Seminarium Duchownego w Krakowie.

6.10.2020 - W 1958 roku, Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński, poprosił ks. Karola Wojtyłę, aby przyjechał do Warszawy na rozmowę. Podczas rozmowy Prymas powiedział księdzu Karolowi, że Ojciec Święty mianował go biskupem pomocniczym w Krakowie.

7.10.2020 - Patronem naszej parafii jest św. Brat Albert. Był to jeden z ulubionych świętych Jana Pawła II. Napisał o nim sztukę, która nosi tytuł: „Brat naszego Boga”

8.10.2020 - Ksiądz Karol bardzo lubił pływać kajakiem. Właśnie wtedy, gdy został mianowany biskupem był z młodzieżą na spływie kajakowym. Musiał na kilka dni zostawić wiosło i kajak i wyjechać do Warszawy. Jednak później wrócił i dokończył spływ. Ostatni raz pływał kajakiem w 1978 r.

9.10.2020 - Młody Karol miał różne zainteresowania. Od czasów szkolnych bardzo lubił występować na scenie i odgrywać różne role teatralne. Można powiedzieć, że teatr był jego pasją. Marzył, by zostać aktorem.

10.10.2020 - Ważne miejsce w życiu Karola zajmował też sport. Koleżeńskie spotkania i rozgrywki pozwalały mu nawiązywać przyjaźnie. Jednym z ulubionych sportów była piłka nożna.

12.10.2020 - Rodzinnym miastem Karola są Wadowice. Tam przyszedł na świat i tam się wychowywał. Jednak większość swojego życia spędził w Krakowie. Tam studiował, tam został księdzem, później był biskupem, arcybiskupem i kardynałem aż do 1978 r.

13.10.2020 – Nasz Ojciec Święty swoje imię Jan Paweł II wybrał sobie, gdy został papieżem. Na chrzcie otrzymał imię Karol. Co ciekawe, jego tatuś też miał na imię Karol.

14.10.2020 – Wiemy już, że papież lubił piłkę nożną i kajaki. Bardzo lubił także wędrówki po górach. Chodził po tatrzańskich i bieszczadzkich szlakach, znał Beskidy i Karkonosze. Góry były dla niego jednym z ulubionych miejsc odpoczynku.

15.10.2020 – Miejscowość Niegowić to była pierwsza parafia, w której pracował ks. Karol Wojtyła. Później pracował w parafii pw. św. Floriana w Krakowie. Św. Florian ma pod opieką wiele grup ale najbardziej znany jest jako patron Strażaków.

16.10.2020 – Mówiliśmy już o bracie i tatusiu papieża. Dziś kolej na mamusię. Miała na imię Emilia. Jej marzeniem było, aby jeden z jej synów był księdzem a drugi lekarzem. Jej marzenia się spełniły chociaż nie doczekała tego momentu. Zmarła niedługo przed pierwszą Komunią Karola.

17.10.2020 – Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie w 1 listopada 1946 r. Od tej pory żył jako kapłan. Swoją pierwszą mszę św. odprawił w krypcie św. Leonarda na Wawelu.

19.10.2020 – Papież Jan Paweł II odwiedzał swoje rodzinne miasto trzy razy. Ostatni raz był tam w 1999 roku. Powiedział wtedy: „Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.”

20.10.2020 – To był niezwykły dzień dla Polski i dla Polaków. 16. października 1978 r. po godz. 18.18 nad Watykanem pojawił się biały dym – znak, że kardynałowie wybrali nowego papieża. Niedługo potem jeden z kardynałów ogłosił: „Habemus papam” tzn. „mamy papieża”. Został nim Kardynał Karol Wojtyła. Pierwszy papież Polak. Przez ostatnie 455 lat papieżami byli tylko Włosi.

21.10.2020 – z okien rodzinnego domu w Wadowicach młody Karol widział kościół. Na kościele był zegar słoneczny z napisem: „Czas ucieka, wieczność czeka”. W tym kościele został ochrzczony, tam przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii św. i tam był również ministrantem.

22.10.2020 - Papież urzęduje w Rzymie, dokładniej w Watykanie. Watykan to oddzielne Państwo, które jednak jest położone w środku Rzymu, który jest stolicą Włoch. Nasz papież już jako młody ksiądz poznał to miasto, ponieważ tam studiował. W drodze na zajęcia zawsze wstępował na modlitwę do kościoła pw. św. Stanisława Kostki.

23.10.2020 – Wiemy już, że Karol Wojtyła został księdzem w 1946 roku. Swoją kapłańską posługę pełnił najpierw jako wikariusz. Biskup skierował go do parafii Niegowić, gdzie katechizował dzieci, odwiedzał chorych, odprawiał msze św. i spowiadał. Na lekcje religii był dowożony przez mieszkańców furmankami.

24.10.2020 – Przez długie wieki ludzie byli przyzwyczajeni, że papież urzęduje w Watykanie i każdy kto chce go spotkać musi się udać do Rzymu. Papież Jan Paweł II bardzo szybko rozpoczął nowy sposób życia. Nie czekał na ludzi w Watykanie ale sam zaczął do nich wyjeżdżać. Odbył w swoim życiu ponad 100 pielgrzymek, które nazywamy podróżami apostolskimi. Hasło do krzyżówki: Inaczej wycieczka

26.10.2020 – Papież Jan Paweł II był bardzo aktywnym człowiekiem, spotykał się z milionami ludzi. Każdy dzień miał wypełniony. Spał tylko 4 godziny na dobę. Spotykał się z wielkimi ludźmi i odwiedzał chorych. Jednak Jego najważniejszym zajęciem była modlitwa. Od niej zaczynał swój dzień i na niej kończył. Potrafił się też oddać modlitwie nawet wtedy, gdy wokół Niego było dużo ludzi. Bywało, że nocami modlił się w swojej kaplicy, leżąc krzyżem. Modlitwa to było Jego ulubione i najważniejsze zajęcie.

27.10.2020 – Wiemy, że na życie papieża Jana Pawła II został zorganizowany zamach. Doszło do niego 13. maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Papież został postrzelony przez zamachowca, który był pewien, że go zabije. Kula pistoletu bardzo zraniła papieża. Lekarzom udało się uratować jego życie. Rok później papież udał się do Fatimy, aby w miejscu, gdzie objawiła się Matka Boża, podziękować Jej za ocalenie życia. Maryja objawiła się dzieciom w Fatimie po raz pierwszy 13. maja 1917 r.

28.10.2020 – Jan Paweł II bardzo kochał Matkę Bożą. Miłość do Maryi wyniósł z domu rodzinnego. Po śmierci mamy tato zabrał Karola i jego brata Edmunda do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Później Karol często pielgrzymował do sanktuariów maryjnych. Kochał modlitwę różańcową i wszystkich do niej zachęcał. Gdy został biskupem wybrał sobie dewizę życiową: „Totus Tuus” czyli „Cały Twój” Maryjo.

29.10.2020 - Już w czasie pogrzebu papieża Jana Pawła II ludzie trzymali transparenty z napisami: "Santo Subito" tzn. "Natychmiast Święty". Byli przekonani, że Jan Paweł II jest w niebie i prosili, aby to ogłosić całemu światu.

30.10.2020 - Papież kochał różaniec. W 2002 roku napisał do wszystkich "List o różańcu". Wtedy wprowadził do tej modlitwy nową część: "Tajemnice Światła".